Android 5.0 Lollipop Resmen Tanıtıldı

0
877

Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü yolda. Google, Android’in yeni sürümü hakkında haziran ayında düzenlediği Google IO’da birkaç ipucu vermişti. Google “Android L” olarak tanıtıp ayrıntı vermediği yeni işletim sistemini bu gün resmen tanıttı.

Windows’un 9 yerine 10 olarak duyurduğu yeni sürümünde olduğu gibi, Google da beklenen Limonlu pasta (Lime Pie) ismi yerine yeni sürümüne Lollipop ismini verdi. Android 5.0 Lollipop birçok fonksiyonel yenilik ve yeni bir arayüz ile karşımıza çıkacak. Görsel yönden daha gelişmiş olacak olan Andoroid 5.0 için Android’in Tasarım Bölüm Başkanı şu yorumu yapıyor: “Basit, anlaşılır olmayı amaçlıyoruz. Bir piksel renge ve derinliğe sahip olsa ne olurdu diye düşündük”

lollipop

Yeni sürüm ile gelecek olan başlıca özellikler ise şu şekilde;

PC kalitesinde oyun

ART tabanlı Android 5.0 Lollipop oyunlarda daha yüksek bir performans sunacak. Pc kalitesinde oyun deneyimi, Android 5.0 ile bizleri bekliyor.

Google’ın tarayıcısı Google Chrome’da görsel yönden ve performans açısından iyileştirilmeler yapılacak.

Güç tasarrufu

Project Volta adı verilen yeni oluşumla cihaz içerisindeki uygulamalar farklı kanallardan kontrol edilecek ve kullanılmadığı takdirde güç tüketiminin önüne geçilecek. Google bu özellik ile şarj sorununa çözüm sunmayı planlıyor.

Yeni arama arayüzü ile arama cevaplama ve numara tuşlama ekranları değişecek.

Anlık tepki veren yeni animasyonlar gelecek.

Bildirim ekranı yenilenecek. Yeni hali ile bildirimler kilit ekranındayken kolayca kontrol edilip, silinebilecek.

Bir uygulama ile işlem gerçekleştirilirken arama geldiğinde, işlemi sonlandırmadan arama reddedilebilecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here