Dijital Dünyanın Yeni Hâkimi: Video Pazarlama Yöntemi

0
257

Sizin de dikkatinizi çekiyor mu, bilmiyorum. Son yıllarda videolar neredeyse dijital dünyanın hâkimi oldu. Artık çoğu marka, dijital platformlarda videoları ile yer alıyor. Bu nedenle pazarlama ya da reklam sektöründe çalışan ya da bu sektörlerle bir şekilde ilgisi olan herkesin mutlaka video pazarlama yöntemiyle ilgili bilgi sahibi olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapmış biri olarak internette çok sayıda istatistiksel veriyle karşılaştım. İlgimi en fazla çekenleri paylaşmak istiyorum.

Örneğin;

  • Mobil internet trafiğinin %50’sini videolar oluşturuyormuş.
  • Her gün online video izleyenlerin oranı %55’miş.
  • 2018’de global internet trafiğinin %79’unu videoların oluşturması bekleniyormuş.
  • Yöneticilerin %59’u bir konu hakkında yazılı yerine, videolu bilgi almayı tercih ediyormuş.

İstatistikleri bir yana bırakıp kendimizden pay biçecek olursak da verilerin gerçeği yansıttığını görebiliriz aslında. Örneğin, herhangi bir konuyla ilgili bilgi almak istesek, uzun uzun anlatılmış, sayfalar dolusu bir metni okumayı mı tercih ederiz yoksa bu bilginin sıkıştırılıp bir kapsül hâlinde önümüze sunulduğu videoyu mu?

Videolar, aradığımız bilgiyi ya da bir markanın bize sunmak istediklerini hazır, paketlenmiş olarak önümüze getiriyor. Üstelik müzikle, görsellikle zenginleştiğinde izlemesi keyif veriyor. Ama tabi ki video pazarlama işine soyunacak herkesin bu işin inceliklerini de bilmesi gerekiyor. Yaptığım araştırmalar esnasında videomarketing sitesinden bu konuya dair epeyce bilgi edinebileceğimi keşfettim.

Sitede; video pazarlamayla ilgili bilinmesi gerekenler, çeşitli kategoriler altında toplanmış. Video pazarlamayla ilgili sıfırdan bilgi edinmek istiyorsanız, Videomarketing sitesindeki içerikler çok işinize yarayacak. Sİtede, video pazarlamanın püf noktaları ve konuyla ilgili yapılmış birtakım araştırmalar yer alıyor. Ayrıca video pazarlama dünyası ile ilgili istatistiksel veri ve rakamların paylaşıldığı bir bölüm de mevcut. Bunların haricinde, en çok ilgimi çeken bölümlerden biri de “Video SEO” oldu. Metinsel içeriklerde olduğu gibi elbette video hazırlarken de SEO etkisini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Video başlığını dikkatli seçmek, videoyu paylaşırken açıklama eklemek gibi birkaç pratik yöntemle SEO etkisini artırmanın mümkün olduğunu buradan sizlerle de paylaşmış olayım. Yazımın genelinden de anlaşılacağı gibi, video pazarlama yöntemiyle ilgileniyorsanız internette, bilgi sahibi olabileceğiniz kaliteli içerikler mevcut. Bundan sonrası sizin öğrenme ve yeniçağa ayak uydurma isteğinize kalmış…

Paylaş
Önceki İçerikGenerali ile prestijiniz güvende olsun
1995 İzmir doğumlu. Karikatürü ve gezmeyi pek seven internet girişimcisi. Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenci olup Büyük Altay taraftarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here