Hoşgeldin Ya 22 Kasım!

6
783

Bir zamanlar gündemimizi yoğun bir şekilde meşgul eden,hemen hemen hergün farklı bir haberi çıkan internet filtrelemesi -güvenli internet- ni son zamanlarda pek duymaz olduk. Şöyle biraz eskilere doğru gidelim.

İlk olarak BTK internet filtresini açıkladığında çok büyük tepkiler almıştı. Türkiye’nin birçok ilinde internetime dokunma eylemleri düzenlenmişti. BTK’da tüm bunlar karşısında -ekşi sözlüğün kapatılması ve yasaklı kelimelerde olduğu gibi- aldığı kararlardan geri dönmek zorunda kalmıştı. İlk başta açıklanan filtreleme ile eylemlerden sonra açıklanan filtre arasında birçok fark vardı. Öncelik olarak;

Güvenli internet dönemi 22 Ağustos’da başlayacaktı ancak uygulama 22 Kasım’a ertelendi. O gün bugündür bu konu hakkında pek konuşulmadı. Ve de 22 Kasım geldi çattı. Bugün güvenli internet uygulaması başlıyor. Cep telefonu operatörleri de bu konu hakkında bilgilendirmeler yapdı. Operatörler de mobil internetlere filtreleme ekleyebiliyor isteğe göre.

Bunu kullanmak isteyen aileler için güzel bir uygulama olabilir. Eğer zorunluluk kalkmasaydı, bu hem birçok sorunu ortaya çıkarırdı hem de dünya çapında özgürlükleri kısıtlayan ülkeler arasında bir kaç sıra daha yukarı çıkmamıza neden olurdu. Sonuçta 18 yaşını geçmiş birinin bilgisayarda ne yaptığı -suç teşkil etmedikçe- bizi, sizi ilgilendirmez.

Velhasıl kelam bugün güvenli internet uygulaması başlıyor. Benim gibi herhangi bir filtre istemiyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Eğer herhangi bir paket seçmesseniz, sizi normal internetinizden devam ettiriyor. Bakalım, neler olacağını zaman gösterecek.

Sevgi ile…

Ömer Faruk ツ

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here