Instagram’a alışveriş özelliği geliyor

1
1120
instagram alışveriş

Instagram en popüler sosyal ağlardan birisi. Son dönemlerde yalnızca kişisel paylaşımlar için değil ticaret amaçlı da sıkça kullanılmaya başladı. Oldukça büyük kitlelere hitap eden Instagram butikleri uzun dönemdir birçok kişinin dikkatini çekiyor. Hatta Instagram butiklerine güvenli ödeme, listeleme ve reklam gibi çözümler üretmeyi amaçlayan girişimler de görmeye başladık.

Hızla büyüyen butiklerin elbette ki Instagram da farkında. Instagram, sosyal ağ üzerinden ticaret yapılmasına olanak verecek bir güncelleme üzerinde çalıştığını resmi blogundan duyurdu. Bu yeni özellik ile kullanıcılar Instagram üzerinde gördükleri ürünleri doğrudan sepete ekleyebilecek.

Gelecek yeni özelliğin çalışma prensibini şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Öncelikle ticaret odaklı ürün paylaşımı yapılıyor.
  • Kullanıcılar paylaşılan fotoğrafa tıklayarak, fotoğraf üzerindeki satılık ürünlerin fiyatlarını görebiliyor.
  • İsterlerse ürünün ismine tıklayarak detayları ve benzer ürünleri görebiliyorlar.
  • Ürünü satın almak isterseniz de “shop now” butonu ile ödeme adımına geçiyorsunuz.


Instagram’ın bu özellikle temel amacı kullanıcılarının ödeme adımı dışında platform dışına çıkmaması. Ürünün tüm detaylarını Instagram üzerinde incelendikten sonra, yalnızca “shop now” butonuna tıklandığında satıcının ödeme sayfasına yönlendiriyor.

Güncelleme şimdilik yalnızca Amerika’da ve ufak bir test grubunun kullanımında olacak. Zaten her geçen gün, online ticaretin önemli kanallarından biri haline gelen Instagram; bu hamle ile alışveriş anlayışına büyük değişikler getirecek gibi duruyor. Firmaların yakın zamanda bu güncellemeye yönelik ön hazırlıklara başlaması gerek diye düşünüyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here