Online Fotoğraf Düzenleme 

0
930

​Fotoğraflar, anları sonsuza kadar yaşatabilen küçük kareler…

Belki de bir daha asla bir araya gelme imkânınızın olmadığı kişilerle sonsuza kadar birlikte olup, karşınızdakine gülümsediğiniz, zamanın olmadığı dünyalardır fotoğraflar. Fotoğraf makinelerinin icadından önceleri, insanların kendi portrelerini çizdirdiklerini biliyoruz. O zamanlarda, feodalitenin etkin bir şekilde hüküm sürdüğü bu zamanlarda, portrelerin genel amacı soy ağaçlarının oluşturulması içindi. Sadece soylu aileler kendi istekleri doğrultusunda portrelerini çizdirirlerdi. Soylu kesim dışında halk arasında portre çizdirimi ve bir portreye sahip olmak fazla yaygın olan bir durum değildi.

Bu durum fotoğraf makinelerinin icadı ile tamamen değişti. Soylu ya da halk fark etmeksizin hemen her kesimden insan fotoğraf çektirmek için randevu almaya, fotoğrafçıların önünde kuyruk oluşturmaya başladı. Günümüz fotoğraf makinelerinin ataları olan fotoğraf makineleri, taşıması zahmetli ve tek çekim gerçekleştirebilen aletlerdi. Ayrıca çekilen fotoğraflar siyah beyaz idi.

Taşınabilir fotoğraf makinelerinin üretilmesi ile beraber fotoğraf ve fotoğrafçılık çok farklı bir boyuta geçmiş oldu. Fotoğraf filmleri, fotoğrafçılara bırakılan filmler, film banyoları… Fotoğraf makineleri ve fotoğraflar bir anda hayatımızın merkezinde kendilerine yer bulmuş oldu. Analog fotoğraf makinelerinden sonra dijital makinelerin gelmesi çok geçmeden akıllı telefonlarımızın da bu işlevi gerçekleştirebileceği sinyallerini gönderdi. Nitekim de öyle oldu.

Bugün pek çok kişi fotoğraf makinelerinden ziyade akıllı telefonlarıyla fotoğraf çekmeyi tercih ediyor. Akıllı telefon kullanıcı sayısındaki bitmek bilmeyen artış fotoğrafların ve beraberinde fotoğraf düzenleme ile fotoğraf uygulamalarının artışını da getiriyor. Sanılanın aksine fotoğraflarınızı düzenleyebilmek için profesyonel uygulamalara ihtiyacınız yok. 

Peki, herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymadan fotoğraflarınızı nasıl düzenleyebilirsiniz? Çevrimiçi fotoğraflarınızı nasıl ve nerede düzenleyebileceğiniz konusunda Pcnet kendi forumunda harika bir rehber hazırlamış. Fotoğraflarınızı çevrimiçi fotoğraf düzenleme sitelerinde istediğiniz gibi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Sitelerin genel çalışma prensibi oldukça basit. Foto düzenle çerçevesinin ardından fotoğrafınızı dilediğiniz şekilde düzenleme olanağına sahipsiniz. Boyut biçimlendirmeden, renk düzenine; efekt uygulamasından, çerçeve eklenmesine kadar pek çok şeyi yapabilirsiniz.  

Paylaş
Önceki İçerikEv Taşıma
Sonraki İçerikYerli drone Akıncı 3000 polise yardım edecek
1995 İzmir doğumlu. Karikatürü ve gezmeyi pek seven internet girişimcisi. Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenci olup Büyük Altay taraftarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here