Türkiye Minecraft’a Yasak Getirebilir!

0
811

100 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla en popüler oyunlar arasında yer alan Minecraft, ülkemizde yasaklanabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM’de gazetecilerle sohbet ederken bir gazeteci Minecraft ile ilgili bir soru sordu. Gazeteci: “Minecraft diye bir oyun var, bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren oyunlarla ilgili bir yaptırımınız olacak mı?” şeklinde soru sordu. Soruyu cevaplayan İslam, “Şikayetlerle bizzat ilgileneceğim. Oyunu inceleyeceğiz ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacağız. Çalışma sonrası oyunla ilgili hukuki bir yaptırım yapabiliriz” dedi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, oyunun tüm bölümlerini inceleyecek ve çocuk gelişimine engel teşkil edebilecek bölümler bulur ise oyunun yasaklanması için gerekli yasal işlemleri başlatacak.

Konuyla ilgili olarak Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı; “bu tip oyunlarda çocuklar şiddeti öğreniyorlar, daha saldırgan bir psikoloji içerisine giriyorlar”, OyunGezer Dergisi sahibi Sinan Akkol ise, “Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağları ve ağaçlarıyla Danimarka’yı bile inşa eden var. Çocuklar için yararlı buluyorum, çünkü yaratıcılıkları artıyor. Fakat tabii ki suistimale açık bir platform. Arkadaşların, hayvanların ya da kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötü her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter’ı yargılamayazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içerikli bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız” dedi.

Birçok savaş oyununun bulunduğu oyun sektöründe Minecraft’a takılmak ise oldukça ironik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here