Twitter video içerik üreticilerine reklam payı verecek

1
1056

Büyümelerini içeriklere ve içerik üreticilerine borçlu olan sosyal medya siteleri, popüler hesaplar ile içerik ortaklıkları yapıyor. Birçok sosyal medya sitesinin kullandığı reklam gelirinde pay verme yoluna Twitter da gitmeye karar verdi.

Twitter, içerik üreticileri ile yüzde 70 gelir paylaşımlı bir modeli hayata geçirmeyi amaçlıyor. Video içerik ve gelir paylaşımı konusunda kuşkusuz en tecrübeli isim olan Google’ın, içerik ortaklarıyla yüzde 55 gelir paylaşımı yaptığı düşünülürse Twitter’ın ortaklık modeli içerik üreticilerine oldukça yüksek bir pay veriyor.

Bu içerik ortaklığı çalışmasının yalnızca Twitter için geçerli olduğunu da belirtmek gerekir. Periscope ve Vine için bu model kullanılamayacak. Geçtiğimiz aylarda Vine için de bir gelir paylaşım modeli adımı atan Twitter, henüz bu konuyu netliğe kavuşturmuş değil. Ancak bu üç farklı uygulamayı aynı gelir paylaşımı içerisinde yer aldırmayı düşünmediği ortada.

Şimdilik yalnızca ABD için kullanımda olan sistem, başvurusu kabul edilen içerik üreticilerinin yükledikleri videolarda “gelir paylaşımı” benzeri bir butonu işaretlemesi ile video içerisine reklam yerleştirme şeklinde çalışacak.

 

Görsel Kaynak: Shutterstock

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here