Uydudan İnternet Deneyimi Yaşayın

1
1439

Uydu teknolojisi ülkemizde televizyon yayınları için uzun yıllardır kullanılıyor. Yüksek maliyetlerinden dolayı yaygın olmayan uydu internet teknolijisi, her geçen gün daha düşük maliyetlerle karşımıza çıkıyor. Daha iki sene öncesine kadar birçok şehrimizde, kurulumundaki yüksek maliyetlerinden dolayı uydu internet teknolojisi yoktu. Gün geçtikçe daha uygun maliyetlerle kurulan uydu internet, fiber, 3G ve normal internetin yetmediği kurumlarda çare oluyor.

Özellikle internet erişiminin çok zor olduğu, telefonun dahi zor çektiği kırsal alanlarda, dağlık bölgelerde uydu internet büyük bir kolaylık sağlıyor. Hiçbir kablolu bağlantıya gerek kalmadan, doğrudan uydu ile bağlantı sağlayarak yüksek hızda internet erişimi sağlayabilirsiniz. Bunun dışında internet erişimi sağlamada güçlük çektiğiniz herhangi bir anda uydu internetiniz ile kesintisiz bir internet hizmeti alabilirsiniz. Ekvatordan 36.000 km yukarıda sabit bir yörüngede yer alan uydu aracılığı ile bilgiler NOM (Network Operasyon Merkezi) adındaki merkeze iletiliyor. Tüm erişiminiz yine bu NOM üzerinden gerçekleşiyor. Bu sayede en ücra, telefonun dahi çekmediği yerlerde bile sıkıntısız bir internet erişimi sağlayabiliyorsunuz.

Uydu interneti kullanımı yaygınlaşmadan önce alternatif olarak tek yönlü bağlantı daha revaçtaydı. Tek yönlü bağlantıda sadece indirme işleminizi uydu aracılığı ile yapıyor, yükleme işlemlerinizde şebeke hattı aracılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirebiliyordunuz. Artık uydu internet maliyetlerinin kişisel kullanımlar için uygun bir hale gelmesiyle çift yönlü bağlantı da kullanabiliyorsunuz. Çift yönlü bağlantısı sayesinde indirme ve yükleme işlemleri uydu aracılığıyla gerçekleştirilir. Çift yönlü bağlantı, telefon hattı veya GPRS bağlantısı olmasa dahi rahat bir şekilde uygulanabiliyor. Bankalar, büyük firmalar ve internet alt yapısı bulunmayan yerler için en ideal çözüm çift yönlü uydudan internet bağlantısıdır.

Ülkemizde Eutelsat tarafından pazara sunulan Tooway ile uydu internet bağlantısı sağladığınızda internet erişimi dışında; çok kanallı yayınları alabilir, internet üzerinden telefon görüşmeleri yapabilir ve kablo bağlantısı gerektirmeden evinizin, iş yerinizin her yerinden internetinizden yararlanabilirsiniz. İster kişisel kullanım için ister çalışma alanınız için olsun mutlaka size uygun bir tarife paketi bulabilir ve Tooway uydu internet servisine sahip olabilirsiniz.

 

Paylaş
Önceki İçerikSigorta Yaptırmanın En Kolay Yolu
Sonraki İçerikTürkiye Minecraft’a Yasak Getirebilir!
1995 İzmir doğumlu. Karikatürü ve gezmeyi pek seven internet girişimcisi. Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenci olup Büyük Altay taraftarıdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here