Yalın İnternet Dönemi! “DSL”

16
3137

Son günlerde sürekli reklamları çıkan ve daha hızlı bir internet erişimi sağladığı söylenen DSL’i herkes merak ediyor.Reklamlara bakacak olursa merak etmemek elde değil.Sonuçta herkes internetin yavaşlığından şikayetçi ve daha hızlı bir internet istiyor.Ee reklamda da “daha hızlı bir internet” konusu ön planda olduğu için meraklar artıyor tabi.Birçok kişi “bu nasıl birşey?” , “nasıl kullanırım?” , “fiyat farkı var mı?” diye sorular sordu.Bende ayrıntılı bir araştırma yapıp sizlere sunmaya karar verdim.Şimdi başlıklar halinde DSL’i sizlere açıklayacağım.

——————————————————————————————————————————————

DSL Nedir?
Naked Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan nDSL servisi; internet bağlantısında, sabit telefon zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.Bu sayede sabit telefon aboneliği olmadan da internet bağlantısı sağlanabilir.Yani sadece internet bağlantısı için birde sabit telefon ücreti ödeme derdi olmayacak.
nDSL’e Türkçe olarak yalın internet diyebiliriz.

——————————————————————————————————————————————

ADSL ile DSL’in farklılıkları

-ADSL bağlantısında, sabit telefon bağlantısıda bulunmak zorunda idi.Bu sebeple, birde aylık sabit telefon ücreti ödeniyordu.DSL’de ise sabit telefon aboneliği zorunluğu olmadığı için sadece aylık internet paketi ücreti ödeniyor.
-DSL İnternet kullanıcılarına minumum 1024 Kbps (1 Mbps), maksimum 8192 Kbps (8 Mbps) arasında mevcut paketlerde alternatif hız seçenekleri sunuyor.
-Sayısal teknoloji farkıyla İnternet üzerinden eş zamanlı ses ve görüntü aktarımına olanak sağlıyor.

——————————————————————————————————————————————

Yalın İnternet Kullanımı ve Ücretlendirme
Yalın internet paketinden yeni abone olacaklarda eski abonelerde faydalanabiliyor.
Yalın internete geçildiğinde, “Yalın İnternet Erişim Ücreti” ödenmesi gerekiyor.İsterseniz şimdi bunlara göz atalım;
İnternet aboneliği mevcut olanlar,aylık paket ücretlerine ek olarak;

  • Yalın İnternet Erişim Ücreti (Aylık): 15 TL
  • Yalın İnternet Geçiş Ücreti (1 Defalık): 8 TL

Ayrıntılar için Tıklayın!

——————————————————————————————————————————————

Yalın İnternet Başvurusu

Yalın internet başvurusunu TTNET Bayileri, Türk Telekom Ofisleri ve PTT’lerden yapabilirsiniz.

Zaten internet abonesi olanların,yalın internete geçişi için gerekli belgeler (TTNet için);

  • TTNET Abonelik Sözleşmesi (01 Nisan 2011’den önce TTNET abonesi olanlar için)
  • Kampanyadan yararlanılacak ise ilgili taahhütname,
  • TC uyruklu vatandaşlar için kimlik belgesi aslı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya evlilik cüzdanı),
  • Yabancı uyruklu vatandaşlar için geçerlilik tarihi uygun pasaport, gemi adamı belgesi, yabancı misyon kimlik kartı veya NATO kimlik belgesinin bir sureti

——————————————————————————————————————————————

Ayrıntılar böyle.Daha hızlı bir internet istiyorsanız DSL aboneliği yaptırabilirsiniz.İster mevcut aboneliğinizi yalın internete geçirirsiniz, ister yeni abonelik açarsınız.Yeni abonelik paketlerinin fiyatlarıda oldukça uygun. (bkz:Yalın İnternet Kullanımı ve Ücretlendirme >Ayrıntılar>Link)

İnşallah işinize yarar bilgiler vermişimdir.

Sevgi İle…

Ömer Faruk ツ

 

16 YORUMLAR

  1. Yalın internet başlı başına sahtekarlık.. ADSL abonesiyim, telefon hattına aylık 13 TL sabit ücret ödüyorum.. Yalın ADSL dedikleri zımbırtı’da öyle bir anlatıyorlar ki, sanki bu 13 TL’lik telefon ücreti artık verilmeyecek, sadece ADSL aboneliği olacak.. Sonra bi bakıyorsun Yalın ADSL kullanmak için aylık 15 TL ücret ödemen gerekiyor.. Ne anladım ben bu işten 🙂

  2. Yalın internet başlı başına sahtekarlık.. ADSL abonesiyim, telefon hattına aylık 13 TL sabit ücret ödüyorum.. Yalın ADSL dedikleri zımbırtı’da öyle bir anlatıyorlar ki, sanki bu 13 TL’lik telefon ücreti artık verilmeyecek, sadece ADSL aboneliği olacak.. Sonra bi bakıyorsun Yalın ADSL kullanmak için aylık 15 TL ücret ödemen gerekiyor.. Ne anladım ben bu işten 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here