Yemeksepeti’nin, paket servisi olmayan restoranlardan sipariş verilmesini sağlayan Vale hizmetinin detayları

0
1260

Yemeksepeti‘nin 2016’nın başında tanıttığı yeni hizmeti “Vale”nin detayları ve geldiği nokta, Yemeksepeti Kurucu Ortağı ve CEO’su Nevzat Aydın, Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki ve Vale Ürün Müdürü Merve Kesat‘ın katıldığı tanıtım toplantısında anlatıldı.

Vale hizmetine kısaca değinecek olursak; bu hizmet ile paket servisi olmayan restoranlar da Yemeksepeti üzerinden sipariş alabiliyor. Ayrıca paket servisi olan restoranların da kuryelerini paylaşarak ek gelir elde etmelerine imkan sağlıyor. Paket servisi olmayan bir restorandan verilen sipariş, kuryesi olan bir çevre restorana yönlendiriliyor ve teslimat bu kurye aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Mert Baki’nin belirttiğine göre, şimdilik yalnızca İstanbul’da birkaç ilçede (Beşiktaş, Caddebostan, Etiler, Ataşehir, Acıbadem) yer alan vale sistemi 350 adet restoranda kullanılıyor. Bu güne kadar vale hizmeti ile 100 bine yakın sipariş alındığını söyleyen Mert Baki, bu hizmet sayesinde restoranlarda %25 oranında gelir artışı sağladıklarını da ekledi. Önümüzdeki yıl ise 3 ilde binin üzerinde restoran sayısı ile sipariş sayısını 5 kat arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Vale hizmeti daha çok yeni tatlar keşfetmek isteyen kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Normal siparişlere nazaran ufak ücret farklılıkları içeren hizmet ile verilen siparişler de %45 daha yüksek fiyatlı siparişler olmuş. Hizmeti kullananlar arasında, sabahları kahve siparişi veren müşterilerin yanında tek seferde 725 liralık sipariş veren müşteri de olmuş.

Lojistik işine girmeyi bu güne kadar hiç düşünmeye Yemeksepeti; paket servisi olmayan restoranların kurye sorununu çözmesinin yanında, kuryesi olan restoranlara da ek gelir kaynağı yaratan bu sistemi ile yine başarılı bir çözüm üretmiş. Vale hizmetinin Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından çatı şirket Delivery Hero‘nun da bu modeli uygulamaya sokması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here